Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Medicalgorithmics przejmuje amerykańską spółkę. Kurs +20%

© sudok1 - Fotolia.com

Medicalgorithmics podpisał umowę zakupu 75% udziałów w amerykańskiej spółce Medi-Lynx Cardiac Monitoring. Cena zakupu wyniosła 34,1 mln dolarów.

 

Przejęta spółka jest obecnie dystrybutorem głównego produktu polskiej spółki PocketECG na rynku w USA. Długo planowana akwizycja w końcu mogła dojść do skutku. Sąd apelacyjny w Teksasie wydał wniosek o uchylenie tymczasowego nakazu przedłużenia terminu wykonania przez AMI Monitoring prawa pierwokupu udziałów w Medi-Lynx i tym samym Medicalgorithmics mógł dokonać zakupu tych udziałów.

 

Kwota transakcji (34,1 mln dolarów) jest duża dla Medicalgorithmics patrząc na jego bilans i rachunek wyników. W jaki sposób polska spółka sfinansuje przejęcie skoro jej zysk netto za 2015 rok wyniósł 14 mln zł? Otóż na kontach spółki na koniec ubiegłego roku widniało 20 mln zł, ale dodatkowe 50 mln zł było ulokowane w obligacjach. Zgodnie z postanowieniami podpisanej umowy Medicalgorithmics przelał sprzedającemu 16,7 mln dolarów, wystawił weksel własny na 8,7 mln dolarów z terminem zapadalności 4 lata , a pozostałe 8,7 mln dolarów zostało pokryte akcjami nowej emisji.

 

Przejęta spółka Medi-Lynx wygenerowała 32,7 mln dolarów przychodu oraz 12,5 mln dolarów EBITDA za 12 miesięcy licząc od dnia 30 czerwca 2015 roku. Przy cenie zakupu 75% udziałów, cały amerykański podmiot został wyceniony na 45,5 mln dolarów. Daje to wycenę na poziomie 3,6x roczna EBITDA. Warto zaznaczyć, że konsolidacja wyników przyniesie skokowy wzrost wyników finansowych dla Medicalgorithmics. Przypomnijmy, że EBITDA polskiej firmy za 2015 rok wyniosła ok. 23 mln zł, czyli mnie niż podany w komunikacie wynik przejętej firmy.

 

Akcje Medicalgorithmics od 1 grudnia znajdują się w Portfelu SII. O ich zakupie pisaliśmy w tym odcinku. Przypomnijmy, jak wówczas uzasadnialiśmy zakup akcji Medicalgorithmicsh:

„Spółka od momentu pojawienia się na giełdzie wzbudza bardzo duże zainteresowanie inwestorów swoimi innowacyjnymi produktami. Jego flagowy produkt – PocketECG jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie systemów do zdalnego monitorowania zaburzeń pracy serca. Wysoka innowacyjność spółki przekłada się również na wyniki finansowe w ostatnich latach. Uzyskiwane rentowności względem przychodów są jedne z najwyższych na całej GPW. Spółka stawia na rynek amerykański. W ostatnim czasie podpisała umowę kupna 75% udziałów w spółce Medi-Lynx Cardiac Monitoring o wartości 34,1 mln dolarów. Podmiot ten jest aktualnie dystrybutorem PocketECG. Patrząc na wykres akcji Medicalgorithmics widzimy w ostatnim czasie wybicie górą z trójkąta który formował się ponad rok. To istotny sygnał z punktu analizy technicznej.”

 

Inwestorzy bardzo optymistycznie zareagowali na długo wyczekiwane przejęcie. Część z nich miała prawo nawet powątpiewać w jego realizację, ze względu na długo prowadzone postępowanie sądowe. Na otwarciu powstała duża luka wzrostowa w przedziale ok. 223 – 268 zł. O godz. 11 kurs akcji rósł o 21%.

 

Medicalgorithmics - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Medicalgorithmics przejmuje amerykańską spółkę. Kurs +20%