Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Niepoprawny optymizm inwestorów i świąteczne zakupy na GPW

Minione dwa miesiące przyniosły tak wyczekiwane odbicie na polskiej giełdzie. Od dołka ze stycznia bieżącego roku indeks WIG20 urósł już o niemal 19%.

 

Opór na poziomie 1 908 punktów, tak kluczowy z punktu widzenia analizy technicznej, został pokonany z dużym impetem. Podczas wczorajszej sesji (24.03), ostatniej w tym tygodniu, na wykresie wyrysowała się formacja młota, niemal w punkt testująca ten ważny poziom, który teraz zamienił się we wsparcie. Zważając jednak, że działo się to na ostatniej sesji przed świętami, należy podchodzić do takiej analizy z przymrużeniem oka. Ważna będzie reakcja rynku po Świętach Wielkanocnych. Podsumowując, analiza techniczna nie daje sygnałów zwiastujących powrót do spadków.

 

W minionym tygodniu rynkami finansowymi wstrząsnęły zamachy terrorystyczne w Brukseli, które miały miejsce we wtorek. Początkowa reakcja rynków była negatywna, jednak na koniec dnia indeksy europejskie świeciły się na zielono. Może to świadczyć o tym, że dla inwestorów nie było to tak dużym zaskoczeniem jak mogłoby się wydawać, a takie sytuacje coraz bardziej wpisują się w geopolityczny obraz Europy.

 

Na GPW skończył się okres publikacji wyników rocznych, a zatem okres wzmożonej aktywności na rynku. Oczy inwestorów będą zatem skierowane głównie na doniesienia z Europy i największych gospodarek świata. Pod tym względem na przód wysuwa się piątek wraz z odczytami wskaźnika PMI dla przemysłu w Chinach i zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w Stanach.

 

INI wyniki 

Od trzech tygodni na polskim parkiecie dominują byki, których udział wśród inwestorów wyniósł 51,3% w ostatnim badaniu zakończonym 24 marca. Niepokojącym sygnałem może być fakt, że od tego czasu niewiele się zmienia w strukturze inwestorów, pomimo kontynuacji odbicia. Byków nie przybywa, a niedźwiedzie utrzymują się na poziomie blisko 26%. Taka stagnacja wśród inwestorów może świadczyć o przynajmniej chwilowym wyczerpaniu siły popytu. Inwestorzy mają jednak szansę na podładowanie akumulatorów podczas zbliżających się świąt.

 

INI indeks

 

Wartość indeksu INI oscyluje wokół poziomu 26 pkt. proc. Do umownej granicy przegrzania nastrojów – 40 pkt. proc., jest jeszcze spora przestrzeń, co teoretycznie potwierdza możliwość kontynuacji panującego trendu na giełdzie. Pozostaje pytanie ile giełda może jeszcze wzrosnąć, zważywszy na napiętą sytuację geopolityczną. W ujęciu rocznym wzrost indeksu o 10% to naprawdę solidny wynik, a taki zostałby osiągnięty, gdyby indeks WIG20 zamknął się w 2016 roku na poziomie około 2 050 punktów. W skali roku mogą i występują większe wahania, jednak wymieniona wcześniej wartość może posłużyć za pewien punkt odniesienia.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

Spółka pochwaliła się poprawą wyników finansowych w III kw. 2017 roku. Na poziomie zysku EBITDA wszystkie segmenty działalności wykazały dodatnią kontrybucję.

Zobacz więcej

Niepoprawny optymizm inwestorów i świąteczne zakupy na GPW