Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Podsumowanie wyników finansowych Serinus Energy po 2015 roku

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Podsumowanie  wyników finansowych Serinus Energy po 2015 roku

23 marca
godzina 14:00

Serinus Energy

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania internautów odpowie:

 

Jakub Korczak, Wiceprezes Serinus Energy ds. Relacji Inwestorskich

Jakub Korczak, Wiceprezes Serinus Energy ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej

  • posiada ponad 18-letnie doświadczenie w bankowości inwestycyjnej, finansach i prowadzeniu relacji ze środowiskiem inwestorów,
  • pełnił funkcję CFO oraz członka zarządu Banku Pocztowego S.A. (2009–2010). Wcześniej, w BRE Banku odpowiadał za koordynację strategii i zajmował stanowisko dyrektora ds. relacji inwestorskich (2005–2009), a w Unicredit CA-IB pracował jako współzarządzający analizami sektora bankowego w regionie EMEA (2000–2005),
  • w 1997 roku ukończył studia z rachunkowości i zarządzania finansowego na Uniwersytecie Łódzkim,
  • w 2008 roku ukończył podyplomowe studia dla wyższej kadry kierowniczej (AMP) na IESE Business School w Barcelonie.


Informacje o Serinus Energy:

Serinus Energy jest międzynarodową spółką zajmującą się produkcją i poszukiwaniami ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów, w tym udziały w aktywach produkcyjnych w Tunezji oraz perspektywiczną koncesję poszukiwawczą w Rumunii.

Od maja 2010 roku akcje Serinus Energy (dawniej Kulczyk Oil Ventures) są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od czerwca 2013 roku także na kanadyjskim parkiecie TSX w Toronto. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Serinus Energy, który odbędzie się 23 marca (środa) o godz. 14:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Jakub Korczak, Wiceprezes Serinus Energy ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witamy bardzo serdecznie! Zapraszamy do zadawania pytań. Postaramy się na nie odpowiedzieć w trakcie godzinnego spotkania. Na te, na które nie starczy czasu - tradycyjnie odpowiemy na stronie SII.

 

Onyx: czy produkcja w tunezji i sprzedaż trwa bez zakłóceń?

 

Jakub Korczak: Na dziś produkcja i sprzedaż trwa bez zakłóceń na poziomach prórwnywanych do Q4 2015. Jedyną różnicą jest cena która poszła mocno w górę od tamtego czasu.

 

Onyx: Czy po sprzedaży cub-gaz i spłacie zadłuźenia do ebor wciąż sen bedzie miał złamane konwenanty i przekwalifikowanie pozostałego kredytu w eboor na krótkoterminowy tak jak to zostało opisane w raporcie za 2015r? Jeżeli tak to czy sen bedzie musiał reszte kredytu cos ok 30 mln usd spłacić jeszcze w tym roku np poprzez sprzedaż aktywów? Tak jak to bylo z Cub-gaz.

 

Jakub Korczak: Kredyt z EBOR został przekwalifikowany jako krótkoterminowy ze względu na złamanie zapisu umownego (kowenantu) dotyczącego płynności finansowej na poziomie spółki-matki na 31/12/2015. Spójrzmy na tę kwestię z kilku perspektyw. Najpierw z krótkoterminowej: w najbliższej perspektywie spółka posiada zarówno środki finansowe, jak i zdolność do generowania cash-flow, aby w sposób bezproblemowy regulować spłatę zobowiązań wobec EBRD. Wygląda na to, że na 31/03/2016 złamanie kowenantu się nie zdarzy. Dzięki wpływowi zapłaty za koncesje ukraińskie Serinus spłacił całkowicie zobowiązania z tytułu kredytu na rozwój aktywów ukraińskich oraz rumuńskich oraz część kredytu tunezyjskiego. Zatem na 31/03/2016 sytuacja spółki będzie diametralnie różna. Z perspektywy długoterminowej sprawa wygląda tak: mamy obecnie do czynienia ze znacznym wzrostem notowań ropy wobec stanu z końca 2015r., co przełoży się pozytywnie na przychody firmy. Kredyt na finansowanie rozwoju aktywów w Tunezji był zawarty z EBOR w 2013r., przy zupełnie innych warunkach ekonomicznych w naszym sektorze. W tej chwili zapisy kowenantów będą z EBOR renegocjowane – bank uznaje również taką konieczność wobec zmiany warunków rynkowych. Zatem poprawiającym się przychodom spółki (zakładając stabilizację czy umiarkowany dalszy wzrost cen ropy) towarzyszyć będzie spodziewane złagodzenie zapisów umownych z bankiem.

 

Onyx: Czy aktualny jest termin produkcji w Rumunii na początek 2017

 

Jakub Korczak: Dotrzymanie takiego terminu zależy od momentu pozyskania inwestora, z którym będziemy się dzielić ryzykiem i nakładami inwestycyjnymi, czyli procesu farm-outu. Poza tym, jest to również uzależnione od otrzymania odpowiednich zgód na rozpoczęcie prac na koncesji produkcyjnej Moftinu. Na dziś takiej zgody jeszcze nie mamy. Postępowanie przed urzędami w Rumunii jest dość długotrwałe. Natomiast mamy dokładanie przygotowany plan od strony technicznej i od chwili podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac pierwsze wydobycie może pojawić się w ciągu 6-8 miesięcy.

 

Onyx1: Jaka sume sen chce pozyskać do działań w Rumunii?

 

Jakub Korczak: Planem SEN jest nie tyle pozyskanie konkretnej sumy ale pozyskanie partnera, który będzie wiarygodny, doświadczony i będzie posiadał odpowiednie zaplecze finansowe. Szacujemy, że doprowadzenie do produkcji z pierwszych dwóch odwiertów w ramach Moftinu będzie kosztować 10-12 mln USD.

 

guru: Witam, czy spółce grożą kolejne odpisy aktywów po przecenie ropy?

 

Jakub Korczak: Jak cała branża jesteśmy narażeni na tego typu ryzyko. Z drugiej strony od kilku tygodni wydaje się jednak, że sytuacja się odwraca i ropa powoli, ale konsekwentnie zyskuje na wartości. W takim przypadku możliwa jest dodatnia rewaluacja aktywów.

 

Onyx: Czy poza kwotą prawie 33 mln usd za sprzedaż Cub-gaz sen otrzyma jeszcze od cub-gaz lub jego nabywcy jakieś pieniądze z tytułu rozliczeń? Np z tytułu produkcji gazu w styczniu 2016? Co ze środkami pienieznymi na rachunkach Cub-gaz? Czy przed sprzedażą cub-GAZ w formie dywidendy lub innej trafią lub trafiły te środki pieniężne do sen?

 

Jakub Korczak: Transakcja została ostatecznie rozliczona na 31 stycznia, o czym poinformowaliśmy w raporcie.

 

KrzysztofB: Który surowiec jest obecnie bardziej rentowny w wydobyciu – gaz czy ropa?

 

Jakub Korczak: Na dziś zdecydowanie bardziej rentowne jest wydobycie gazu. Należy jednak brać pod uwagę inwestycje poczynione na rzecz uruchomienia wydobycia - zwykle uruchomienie wydobycia ropy naftowej w złożu konwencjonalnym lądowym jest tańsze niż w przypadku gazu. Wszystko jednak zależy od szczegółów i kosztów koncesji, lokalizacji, infrastruktury, etc.

 

członekSII: Jak na działalność spółki wpływa utrzymująca się niska cena ropy? Jak duży jest to problem w długim terminie?

 

Jakub Korczak: Staramy się utrzymać produkcję na niezmienionym poziomie, jednocześnie minimalizując wydatki. Budżet inwestycyjny jest elastycznie dostosowywany do zmian na rynku ropy.

 

Mat: Który obszar jest bardziej dochodowy dla spółki, Rumunia czy Tunezja?

 

Jakub Korczak: W tej chwili produkcję prowadzimy w Tunezji, zatem z tej działalności uzyskujemy dochody. Średnie wydobycie w 2015 wyniosło 1348 boe dziennie z czego 77% stanowiła ropa. Jest to wynik wyższy niż w 2014 i wynika z produkcji z odwiertów WIN-13 oraz WIN-12bis na polu Sabria.

 

Onyx: Czy i o ile zmniejszyła sie liczba dyrektorów osób zarządzających sen po sprzedaży Cub-gaz?

 

Jakub Korczak: Dwóch członków kierownictwa wyższego szczebla odeszło ze spółki. Są to Aleck Silenzi oraz Ed Beaman. Jednocześnie kierownik projektu ukraińskiego z ramienia SEN został przeniesiony do uruchomienia projektu w Rumunii. Chcę jednocześnie podkreślić, że koszty administracyjne w tym płace, spadły już w ubiegłym roku o 33 proc. co było częściowo związane z redukacją etatów osób prowadzących projekt ukraiński.

 

Onyx: Czy są wyłonieni konkretni potencjalni nabywcy aktywów to jeżeli tak to jacy nabywcy i w jakim zakresie? Jakie koncesje , wartość , kto itp?

 

Jakub Korczak: To proces który obecnie trwa, lecz jak to w takich przypadkach - jest poufny. Prowadzimy rozmowy z zainteresowanymi podmiotami. Po sfinalizowaniu negocjacji poinformujemy o ich wyniku.

 

Piotr: Mowa jest o 2 możliwych odwiertach w Tunezji,na którym polu?

 

Jakub Korczak: Sabria i Chuech-Essaida

 

vini: Czy spółka stara się o kolejne koncesje? W jakich krajach i kiedy możliwe będzie ich osiągnięcie?

 

Jakub Korczak: Obecnie nie prowadzimy takich prac.

 

członekSII: Znacznie spadły przepływy operacyjne generowane przez spółkę. Co jest głównym czynnikiem i czy będzie on oddziaływał na spółkę również w 2016 roku?

 

Jakub Korczak: Przepływy generowane w 2015 roku spadły ze wzg na wzrost opodatkowania wydobycia na Ukrainie i postępujący spadek cen ropy na rynkach światowych. W tym roku odnotujemy jednorazowy zysk ze sprzedaży aktywów ukraińskich oraz poprawiające się przychody z koncesji tunezyjskich za sprawą rosnących cen surowca. Trudno powiedzieć jak będzie wyglądała sytuacja do końca roku.

 

Stefan: Jaki jest stan środków pieniężnych spółki na chwilę obecną? Jakie kwoty będą wymagane do zapłaty w scenariuszu niedopełnienia konwenantu i obowiązku wcześniejszej spłaty zadłużenia?

 

Jakub Korczak: Według raportu finansowego rocznego, „środki pieniężne i inne aktywa pieniężne" to ponad 6,5 milionów USD. To stan na koniec 2015r.; sytuacja ‘na dziś’ wygląda oczywiście inaczej, ponieważ, poza normalną działalnością produkcyjną, o której rezultatach poinformujemy publikując wyniki finansowe za 1Q 2016, sfinalizowaliśmy sprzedaż Kub-Gaz. Do kasy wpłynęło U$32,8m, a wypłynęło U$19,2m w związku z wcześniejszą spłatą kredytów. Wiele wskazuje na to, że na koniec marca nie dojdzie do naruszenia kowenantów, a zatem i konieczności wcześniejszej spłaty zadłużenia. Współpracujemy na co dzień z EBOiR, którego przedstawiciele doskonale rozumieją sytuację.

 

Jaro: Jakiej wielkości zasoby surowców do wydobycia posiada spółka?

 

Jakub Korczak: Nasze rezerwy w Tunezji Potwierdzone+Prawdopodobne+Możliwe_Ogółem (czyli 1P+2P+3P) wynoszą 27.495 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (Mboe). Wzrosły o 10% w stosunku do 2014 r.

 

Ewa: Jak podsumowałby Pan 2015 rok dla spółki? Jak spółka poradziła sobie w tak trudnym otoczeniu?

 

Jakub Korczak: Rzeczywiście otoczenie w 2015 roku było bardzo wymagające dla spółek poszukiwawczo - wydobywczych, w tym dla SEN. Jednak pomimo tej sytuacji osiągnęliśmy w 2015 r. dodani wynik EBITDA z działalności powtarzalnej na poziomie 20,6 mln USD.

 

niko: Jak mocno perspektywiczne są odwierty w Rumunii?

 

Jakub Korczak: Szczerze mówiąc wiążemy duże nadzieje z naszymi koncesjami w Rumunii. Agencja RPS oszacowała zasoby warunkowe w Rumunii. Zasoby warunkowe 2C wynoszą 2,147 mln boe. Wartość bieżąca netto zasobów 2C w Rumunii przy zastosowaniu 10 proc. stopy dyskontowej wynosi odpowiednio: 24,5 mln USD.

 

Moderator: Bardzo dziękujemy Państwu za aktywne uczestnictwo w naszym spotkaniu. Jak już zapowiedziałem, tradycyjnie odpowiemy na wszystkie pytania na stronach SII. Pozdrawiam. Jakub Korczak

Pytania na które nie odpowiedziano
w trakcie czatu inwestorskiego

Łukasz: Jaki jest obecnie kierunek rozwoju spółki?

 

Jakub Korczak: Fundamentalna strategia pozostaje niezmienna – otwartość na nowe możliwości i dywersyfikacja ryzyka. Warunkiem koniecznym jest możliwość wykorzystania naszego know-how technicznego i prowadzenie działalności jako operator projektu. Oczywiście, w chwili obecnej należy wziąć poprawkę na trudną sytuację na rynku surowców – w bliższej perspektywie chcemy utrzymać aktualny poziom produkcji przy jednoczesnym maksymalnym zredukowaniu kosztów.

 

KrzysztofB: Ile mogą wynieść nakłady inwestycyjne w 2016 roku i czego będą one dotyczyć?

 

Jakub Korczak: Na chwilę obecną nie jestem w stanie podać jednoznacznej kwoty przeznaczonej na inwestycje w 2016 roku. Założyliśmy, że będziemy elastycznie dostosowywać budżet inwestycyjny do zmian na rynku ropy. Na szczęście, ceny wzrastają, zatem jeśli taki trend się utrzyma, to i szanse na zwiększenie nakładów inwestycyjnych są wyższe. Ponadto, sporo zależy od kwestii pozyskania partnera do prowadzenia projektu w Rumunii i ostatecznych ustaleń co do podziału kosztów, jak i harmonogramu prac.

 

mex: Jaki jest obecnie status inwestycji w Rumunii? Co operacyjnie oznacza dla spółki wycofanie się drugiego udziałowca?

 

Jakub Korczak: Otrzymaliśmy przedłużenie koncesji poszukiwawczej dla obszaru Satu Mare. W tej chwili trwa proces zatwierdzania przez władze planu wyodrębnienia koncesji produkcyjnej Moftinu wraz z ustaleniem minimalnych wymagań co do zakresu prac. Drugi udziałowiec nigdy nie był aktywnym uczestnikiem prac w ramach konsorcjum, zatem jego wycofanie się tylko uprościło nam sytuację i pozwoliło rozpocząć poszukiwania partnera biznesowego. Aktualnie czekamy na pozwolenia ze strony rumuńskich regulatorów oraz prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami do współpracy. Chcemy rozpocząć prace wiertnicze w połowie roku, ale osiągnięcie tego celu nie zależy wyłącznie od nas.

 

broma: Ile odwiertów wykonuje obecnie spółka?

 

Jakub Korczak: Nie pracujemy obecnie nad nowymi odwiertami.

 

Piotr: stabilizacja ceny ropy na jakim poziomie aby ruszyc z pracami w Tunezji ?

 

Jakub Korczak: Oceniamy, że przy poziomie około 55-60 dolarów za baryłkę ropy, możemy rozważać wznowienie prac związanych z rozwojem koncesji. Jednocześnie optymalizujemy koszty, zaś usługi zewnętrzne nadal tanieją, więc może okazać się, że poziom graniczny opłacalności rozpoczęcia prac wiertniczych będzie jeszcze ulegał dalszemu obniżeniu.

 

Mat: Jakie są cele na 2016 rok?

 

Jakub Korczak: Przede wszystkim: utrzymanie aktualnego poziomu produkcji przy jednoczesnym maksymalnym zredukowaniu wydatków. Dalej: komercjalizacja odkrycia z odwiertu Moftinu-1001, po wcześniejszym pozyskaniu wiarygodnego partnera do prac.

 

Mat: W czym można upatrywać wzrostu kursu akcji jeśli chodzi o fundamenty spółki?

 

Jakub Korczak: Mamy nadzieję, że wraz ze wzrostem cen ropy, produkcji i rezerw, zmieni się cena akcji. To byłaby naturalna reakcja rynku.

 

MG: Czy spółka posiada obecnie aktywa na Ukrainie? Czy planowane są tam inwestycje?

 

Jakub Korczak: Aktywa na Ukrainie zostały sprzedane na przełomie 2015 i 2016 roku. Spółka uzyskała w wyniku tej transakcji 32,9 mln USD. Nie planujemy ponownego zaangażowania w tym rejonie.

 

lex: Jaka jest szacowane wydobycie w 2016 roku? Czy należy spodziewać się dalszego zmniejszenia?

 

Jakub Korczak: Naszym głównym celem jest utrzymanie aktualnego poziomu wydobycia i jesteśmy przekonani, że się to uda. W 2015 r. wydobywaliśmy w Tunezji średnio 1.348 boe/d.

 

ktos: Spółka sprzedała 70% udziałów na Ukrainie. Czy spółka posiada jeszcze jakieś udziały i czy planowana jest ich dalsza sprzedaż? Czy spółka chce wyjść całkowicie z Ukrainy?

 

Jakub Korczak: Sprzedaliśmy wszystkie swoje udziały w KUB-Gas – stanowiły one 70 proc. Nie posiadamy obecnie aktywów na Ukrainie i nie mamy planów powrotu.

 

członekSII: Jaka jest prognoza spółki na 2016 rok jeśli chodzi o cenę ropy naftowej?

 

Jakub Korczak: Zgodnie z polityką informacyjną spółki, nigdy nie publikujemy prognoz. Nasze wewnętrzne budżety są oparte na bardzo konserwatywnych założeniach co do cen ropy. Informacje co do założeń ekonomicznych można znaleźć w raportach RPS, który przygotowuje swoje prognozy.

 

członekSII: Z jakich powodów były protesty w Tunezji zaburzające funkcjonowanie?

 

Jakub Korczak: Protesty nie były wymierzone w Spółkę. Można powiedzieć, że dostaliśmy rykoszetem w konflikcie społeczności lokalnej i władz. Wynikał on z frustracji społeczeństwa żyjącego w bardzo złych warunkach i nie widzącego perspektyw poprawy sytuacji. Serinus prowadzi szeroki program pomocy dla lokalnej społeczności, ale w pojedynkę nie zmieni obrazu całego regionu i jego mieszkańców. Tunezyjczycy są zmęczeni brakiem rozwoju, miejsc pracy i godziwych warunków życia. Uważają, że w tej sytuacji winne były władze lokalne i żądali rozmów z władzami rządowymi. Obecnie w regionie panuje spokój.

 

John: Jaką średnią cenę ropy i gazu przewiduje zarząd w budżecie na ten rok?

 

Jakub Korczak: Nasz budżet jest opracowywany przy bardzo konserwatywnych założeniach cen surowca, aby przede wszystkim zapewnić firmie ciągłość działania i pozytywne przepływy finansowe. Nie zajmujemy się sporządzaniem i publikacją prognoz cen surowca. Sytuacja jest na tyle zmienna, że budżet inwestycyjny jest systematycznie do niej dostosowywany. Natomiast niezależny ekspert, RPS, dokonując wyceny naszych aktywów wydobywczych, opiera je na własnych prognozach, do których przejrzenia zachęcam.

 

Daniel G: W świetle niskich cen ropy ile może wynieść budżet inwestycyjny w tym roku?

 

Jakub Korczak: Na chwilę obecną nie jestem w stanie podać jednoznacznej kwoty przeznaczonej na inwestycje w 2016 roku. Założyliśmy, że będziemy elastycznie dostosowywać budżet inwestycyjny do zmian na rynku ropy. Na szczęście, ceny wzrastają, zatem jeśli taki trend się utrzyma, to i szanse na większą ilość inwestycji są wyższe. Poza tym dokładny budżet będzie znany w chwili, gdy podpiszemy umowę z partnerem w Rumunii, której istotnym elementem będzie program prac oraz podział kosztów/nakładów.

 

marclim@o2.pl: Jak Pan ocenia szanse na pozyskania Partnera do koncesji w Rumunii w najbliższym czasie? Czy są chętni?

 

Jakub Korczak: Rozmowy trwają. Uważam, że pozyskanie wiarygodnego partnera to kwestia czasu, ale mamy swoje wymagania. Oczekujemy doświadczenia rynkowego i odpowiedniego zaplecza finansowego – to ważne, aby spółka była dla nas równorzędnym partnerem.

 

guru: I 2 pytanie dlaczego spadło wydobycie?

 

Jakub Korczak: Na obniżenie produkcji, w porównaniu do 2014 r., wpływ miały: wyłączenie na dwa miesiące pola Sabria w Tunezji na skutek politycznych protestów, ingerencje władz w rynek gazu na Ukrainie oraz naturalne spadki produkcji, wynikające z ograniczenia kosztownych prac wiertniczych.

 

Onyx: Czym Bedzie zajmował się w sen nowo powołany dyrektor z ramienia ki? Redziniak?

 

Jakub Korczak: Łukasz Rędziniak został powołany do rady dyrektorów, która w anglosaskich ustrojach prawnych sprawuje w spółce funkcje rady nadzorczej.

 

Onyx1: Co jesli sen nie pozyska środków do działań w Rumunii po przez pozyskanie partnera?

 

Jakub Korczak: Uważam, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest niewielkie.

 

Onyx: Czy na rynku zauważalnie firmy świadczą usługi odwiertów taniej jeżeli tak to moze teraz sen mogło by wiecej realizować odwiertów czy modernizacji bo jest taniej?

 

Jakub Korczak: Jeśli uznamy takie rozwiązanie za najkorzystniejsze dla Spółki – podejmiemy je. Monitorujemy sytuację, zarówno pod kątem cen surowca, jak i kosztów prac, które musimy realizować poprzez firmy zewnętrzne. Na chwilę obecną nie planujemy jednak jeszcze powrotu do prac wiertniczych.

 

Onyx: Czy obecnie na koncesjach w tunezji jest bezpiecznie? Nie ma zamieszek?

 

Jakub Korczak: Na chwilę obecną w regionie naszych prac w Tunezji panuje spokój. Tak jak w całym regionie notowany jest ruch ludzi z Tunezji do i z Państwa Islamskiego, co jednak nie przekłada się na sytuację w zakresie bezpieczeństwa.

 

Onyx: Co aktualnie dzieje sie w tunezji? Jaki sa tam prowadzone obecnie prace rozwojowe? Jaki jest harmonogram prac rozwojowych? Odwierty, modernizacje, infrastruktura?

 

Jakub Korczak: Aktualnie prowadzimy w Tunezji bieżące wydobycie ropy, analizę posiadanych danych i prace planistyczne. W planach są dwa odwierty: na polach Sabria i Chouech Es Saida, jednak ich realizacja jest zależna od dalszej poprawy ekonomiki cen surowca.

 

Onyx: Czy obecnie po sprzedaży cub-gaz sen generuje zysk netto czy stratę? Minął juz miesiąc od sprzedaży cub. Jakie sa prognozy spółki co bedzie generawala straty czy zysk w najbliższych 4 kwartałach?

 

Jakub Korczak: Te informacje znajdą się w sprawozdaniu finansowym za 1 kwartał 2016r. Spółka nie publikowała i nie zamierza publikować prognoz wyników finansowych, tym bardziej, że byłoby to trudne w obecnej sytuacji rynkowej - przy dynamice zmian cen surowców, kursów walut itd.

 

Onyx: Czy i o ile zmniejszyła sie liczba dyrektorów osób zarządzających sen po sprzedaży Cub-gaz?

 

Jakub Korczak: Dwóch członków kierownictwa wyższego szczebla odeszło ze spółki. Są to Alec Silenzi oraz Ed Beaman. Jednocześnie kierownik projektu ukraińskiego z ramienia SEN został przeniesiony do uruchomienia projektu w Rumunii. Koszty administracyjne, w tym płace, spadły już w ubiegłym roku o 33 proc. co było częściowo związane z redukcją etatów osób prowadzących projekt ukraiński.

 

Onyx: W jakim czasie i o ile możliwy jest wzrost produkcji w tunezji w sytuacji Podwyżki cen baryłki do 80 usd?

 

Jakub Korczak: Cena baryłki ropy nie jest jedynym czynnikiem warunkującym produkcję i nie da się prognozować posiadając jedynie jedną daną. Jest to zależne również m.in. od decyzji o wykonaniu nowych odwiertów, ich powodzeniu, itp. Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

 

Onyx: Jakie obecnie prace są prowadzone w Rumunii? Kiedy ruszy budowa infrastruktury wydobywczej i kolejnego odwiertu? Czy w przypadku nie pozyskania partnera do prac te prace ruszą zgodnie z harmonogramem?

 

Jakub Korczak: Aktualnie doszlifowujemy program wierceń i prowadzimy przygotowania infrastruktury naziemnej. Poza tym, trwają rozmowy z potencjalnymi partnerami do współpracy. Oczekujemy również na zatwierdzenie przedstawionego programu prac i wydłużenia obowiązywania koncesji przez władze rumuńskie. Od tych dwóch czynników zależy termin rozpoczęcia prac. Połowa roku nie jest terminem formalnym, a jedynie naszym planem.

 

Onyx: PANIE JAKUBIE ILE OBECNIE ZATRUDNIA PRACOWNIKOW SEN LUB WINSTAR BEZPOSREDNIO W RUMUNII? ILU PRACOWNIKOW Z UKRAINY CUB-GAZ PRZEJDZIE DO PRACY W SEN LUB SPOLKACH ZALEZNYCH I GDZIE OD MOMENTU SPRZEDAZY CUB-GAZ?

 

Jakub Korczak: W tej chwili w Rumunii bezpośrednio pracują dwie osoby. Z Serinusa zostali oddelegowani do pracy, właściwie wyłącznie nad tym projektem, Wiceprezes Jock Graham i dawny dyrektor techniczny KUB-Gaz, Doug Ashford. Na ten moment nie planujemy zatrudnienia w strukturach Serinusie, czy też w spółce-córce w Rumunii, kolejnych osób.

 

Onyx: Czy jeżeli SEN nie pozyska partnera w Rumuni to zapowiedź rozpoczęcia tam prac w połowie 2016 będzie aktualna czy wszystko zostanie przesunięte do czasu pozyskania wspólnika.

 

Jakub Korczak: Uważamy, że połowa 2016 r. to realny termin, pod warunkiem a) ostatecznego zatwierdzenia programu prac i wydłużenia obowiązywania koncesji przez władze rumuńskie oraz b) znalezienia partnera do współpracy w Rumunii. Kluczową dla nas kwestią, jednocześnie pozostającą ‘pod naszą kontrolą’ jest obecnie znalezienie partnera, co w dzisiejszych czasach jest niezbędnym warunkiem – dzielenie odpowiedzialności za projekt zmniejsza nasze ryzyko.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie