Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka SA po 2015 r.

 

Czat inwestorski

Temat czata:

Omówienie wyników LW Bogdanka SA po 2015 r.

22 marca
godzina 13:00

LW Bogdanka SA

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania internautów odpowie  Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA

 

Zbigniew Stopa

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Górniczego, Kierunku Górnictwa i Geologii, specjalność - Technika Eksploatacji Złóż. W roku 1997 r. ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubelskim Węglem „BOGDANKA” S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od stażysty pod ziemią do Kierownika Działu Robót Górniczych. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP. Zbigniew Stopa pełnił funkcję z-cy Prezesa Zarządu ds. Technicznych od 2006 roku i aktywnie uczestniczył w procesie upublicznienia spółki na GPW oraz realizacji strategicznych celów rozwojowych LW BOGDANKA S.A. w ostatnich latach. Od końca września 2012 roku był pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Spółki, a od końca listopada 2012 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu.

 

Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.  jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2015 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,5 mln ton.

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 

Regulamin konkursu na fan page'u

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z LW Bogdanka SA, który odbędzie się 22 marca (wtorek) o godz. 13:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Zbigniew Stopa: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań.

 

Zbigniew Stopa: Tendencja przechodzenia energetyki na OZE jest nieunikniona, ale biorąc pod uwagę, że polska energetyka oparta jest na węglu w ponad 80%, to długo wytwarzanie energii w Polsce oparte będzie o ten surowiec. Przewiduje to również obowiązująca Polityka Energetyczna Państwa. Zużycie węgla powinno zostać na podobnym poziomie ilościowym, przy wzroście produkcji energii z innych źródeł, w tym odnawialnych.

 

DG: Jak Pana zdaniem może przełożyć się światowa tendencja przechodzenia na OZE? Czy Pana zdaniem polska podąży za tym trendem? Czy może już teraz można powiedzieć, że podąża?

 

Zbigniew Stopa: Tendencja przechodzenia energetyki na OZE jest nieunikniona, ale biorąc pod uwagę, że polska energetyka oparta jest na węglu w ponad 80%, to długo wytwarzanie energii w Polsce oparte będzie o ten surowiec. Przewiduje to również obowiązująca Polityka Energetyczna Państwa. Zużycie węgla powinno zostać na podobnym poziomie ilościowym, przy wzroście produkcji energii z innych źródeł, w tym odnawialnych.

 

MariuszW: Jakie są Pana oczekiwania odnośnie kształtowania się cen węgla na świecie? Kiedy można spodziewać się odreagowania?

 

Zbigniew Stopa: Oczywiście oczekiwali byśmy wzrostu, natomiast nic nie wskazuje, że nastąpi jakieś radykalne odbicie przynajmniej do 2017 r.

 

MariuszW: Czy spółka dalej będzie starała się o koncesje K-6, K-7 po ostatnim oddaleniu sprawy przez sąd? Jaka jest procedura?

 

Zbigniew Stopa: Tak. Czekamy na uzasadnienie wyroku i następnie Spółka zamierza złożyć skargę do NSA.

 

pyt. z FB SII: Kacper Biedny Czy przewidywana jest wypłata dywidendy? Jeżeli tak to jaka to będzie kwota na akcję?

 

Zbigniew Stopa: Kwestia dywidendy stanowi przedmiot analizy Zarządu i rekomendacja w tej sprawie zostanie przedstawiona przed tegorocznym ZWZ.

 

konty: Jak wygląda teraz sytuacja w górnictwie ? Czy należy się spodziewać kolejnych problemów, czy są one raczej już za nami ? Wszakże ceny węglą idą lekko do góry ?

 

Zbigniew Stopa: Minimalne odbicie cenowe wynika z faktu ograniczenia wyprzedaży węgla ze zwałów przez KW. W dalszym ciągu sytuacja jest trudna ze względu na nadpodaż.

 

pyt. z FB SII: Mateusz Szumlakowski Czy słaba zima ma istotny wpływ na sprzedaż węgla? Od czego zależy zysk ( jeśli jest kilka istotnych źródeł to procentowo, które są najważniejsze ) ?

 

Zbigniew Stopa: Tak. Ciepła zima ma wpływ na wysoki stan zapasów u odbiorców co przekłada się na mniejszy popyt.

 

krezus: Jakie czynniki spowodowały stratę netto w IV kw ?

 

Zbigniew Stopa: Strata w IV kw. wynika z odpisu wartości aktywów i nie ma wpływu na EBITDA i płynność Spółki. Zysk netto LW Bogdanka bez odpisu wyniósłby 228 mln zł. za 2015 r.

 

Matysiak: Jakich aktywów dotyczył dokonany odpis?

 

Zbigniew Stopa: Odpis został dokonany na całym majątku trwałym Spółki.

 

Mariusz: Czy baza odbiorców węgla jest stała ?

 

Zbigniew Stopa: W 2015 r. nie doszło do istotnych zmian wśród kluczowych odbiorców, ale intensywnie poszukujemy nowych rynków zbytu.

 

kogucik: jeżeli miałoby nastąpić odbicie w cenach węglach, to co tak naprawdę musiałoby się wydarzyć ?

 

Zbigniew Stopa: Rynek musiałby się zbilansować tzn. produkcja powinna zostać dostosowana do zapotrzebowania na węgiel.

 

DanielG: Nawet w tak trudnym otoczeniu spółka wykazuje zyski (oczywiście bez uwzględnienia odpisu). Jak spółce się to udaje?

 

Zbigniew Stopa: Staramy się zachować elastyczność kosztową poprzez wdrożenie m.in. w ubiegłym roku programu ich optymalizacji.

 

gsikora@gmail.com: Jaki inny kierunek rozwoju, poza złożami K-6 i K-7, ma przed sobą spółka?

 

Zbigniew Stopa: Spółka posiada obecnie koncesje na rozpoznanie w obszarach Ostrów i Orzechów. Planujemy szybkie przekształcenie tych koncesji w koncesje wydobywcze. Obszar Ostrów jest nawet bardziej perspektywiczny niż k-6, k-7, ale oczywiście dalej chcemy pozyskać koncesję wydobywczą w tym obszarze.

 

greg: Jakich wyników oczekuje Pan w 2016 roku? (oczyszczone) Będą bliskie tych z 2015 roku czy należy spodziewać się dalszego pogorszenia?

 

Zbigniew Stopa: Spółka nie publikuje prognoz.

 

członekSII: Na jakich warunkach została zawarta umowa z elektrownią Kozienice w porównaniu do wcześniejszego stanowiska spółki?

 

Zbigniew Stopa: Aneks do umowy został zawarty a warunkach rynkowych, które obowiązują również podmioty powiązane. Szczegóły znajdują się w raporcie bieżącym na ten temat.

 

Ryszard: Co zakłada program optymalizacji kosztów na 2016 rok? Ile spółka może zaoszczędzić w 2016 roku?

 

Zbigniew Stopa: Podobnie jak w 2015 r. poziom kosztów w 2016 r. będzie ściśle dopasowany do planowanej produkcji wynikającej z możliwości sprzedażowych Spółki.

 

Miłosz Nowicki: Czy uzysk w produkcji węgla na poziomie 63% - 67% to dużo czy mało?

 

Zbigniew Stopa: Uzysk zależy bezpośrednio od warunków geologiczno-górniczych w eksploatowanej partii złoża. Jest to średni poziom uzysku w naszych warunkach.

 

biskup: Czy spodziewa się Pan w najbliższym czasie wezwania Enei na pozostałą ilość akcji Bogdanki?

 

Zbigniew Stopa: To jest pytanie do Zarządu Enei.

 

Matysiak: Jak długo w Polsce może utrzymywać się nadpodaż węgla?

 

Zbigniew Stopa: Będzie to można ocenić dopiero po ostatecznym ukształtowaniu się docelowego modelu funkcjonowania górnictwa w Polsce, nad którym rząd aktualnie pracuje.

 

gsikora@gmail.com: Jak długo może potrwać dochodzenie przed sądem koncesji na złożach K-6 i K-7?

 

Zbigniew Stopa: Liczymy na rozwiązanie sporu w tym roku, aczkolwiek w pierwszej kolejności planujemy rozpocząć wydobycie w Ostrowie.

 

linux: Czy spółka zamierza zwiększać udział w rynku, który na koniec 2015 roku wyniósł 14,4%?

 

Zbigniew Stopa: Naszym celem jest nie tyle udział w rynku co nieustanna poprawa efektywności poprzez ograniczenie kosztów jednostkowych.

 

tri: W jaki sposób spółka dostosowuje swoją strategię do otoczenia rynkowego?

 

Zbigniew Stopa: Spółka na bieżąco reaguje na zmieniającą się sytuację rynkową. Nowa Strategia będzie spójna ze strategią GK Enea i będzie uwzględniać nowy kształt rynku węgla energetycznego w Polsce po restrukturyzacji w branży.

 

Piotr Wilczek: Ile mogą wynieść nakłady inwestycyjne na 2016 rok? Czy będą to tylko inwestycje odtworzeniowe?

 

Zbigniew Stopa: Szczegóły na temat planu inwestycyjnego na 2016 r. znajdują się w opublikowanym w dniu wczorajszym sprawozdaniu, któro można odnaleźć na naszej stronie.

 

Matysiak: Na jakim etapie jest proces pozyskiwania odbiorców na Ukrainie? Czy spółka dalej celuje na zwiększenie sprzedaży w tym kierunku?

 

Zbigniew Stopa: Nie przestajemy poszukiwać odbiorców m.in. na Ukrainie, która mogłaby być naszym naturalnym rynkiem zbytu, ze względu na bliską odległość, jednak sytuacja gospodarcza Ukrainy utrudnia nawiązanie poważniejszych relacji handlowych.

 

redrot: Witam, jakie perspektywy na najbliższe kwartały ?

 

Zbigniew Stopa: Planujemy sprzedaż na poziomie nieco większym niż w poprzednim roku.

 

redrot: Jak Pan Prezes podsumowuje współpracę z Enea SA ? Sa zauważalne synergie ?

 

Zbigniew Stopa: Jesteśmy na wstępnym etapie integracji. Rok 2016 będzie rokiem, w którym będziemy się integrować w ramach ładu korporacyjnego GK Enea.

 

MariuszW: Witam, czy Pana zdaniem spółka może pozwolić sobie na wypłatę dywidendy?

 

Zbigniew Stopa: Kwestia ta jest obecnie przedmiotem analizy Zarządu.

 

riko: W jakim stopniu spółka może ograniczyć jeszcze koszty?

 

Zbigniew Stopa: Jednym z kierunków będzie poszukiwanie synergii w ramach GK Enea. Na poziomie samej Spółki zależy od planów produkcyjnych zależnych od możliwości sprzedażowych w kolejnych latach.

 

pyt. z FB SII: Celestyna Miłoś Jak wydobycie gazu łupkowego wpłynęłoby na podaż i cenę węgla kamiennego?

 

Zbigniew Stopa: W średniej perspektywie nie miałoby to wpływu ponieważ nasi odbiorcy mają instalacje dedykowane do spalania węgla kamiennego i nie wiemy o tym, aby planowali ich przebudowę.

 

Bartek: Czy w Pana opinii kurs akcji odzwierciedla rzeczywistą wartość spółki?

 

Zbigniew Stopa: Niestety nie mogę się odnosić do kursu akcji.

 

Jaro: Z czym wiąże się brak możliwości wykorzystania pełnych zdolności produkcyjnych, mamy tyle zamówień?

 

Zbigniew Stopa: Wykorzystanie zdolności produkcyjnych jest ściśle powiązane z popytem ze strony odbiorców. W przypadku wzrostu zapotrzebowania Spółka ma możliwości dalszego podniesienia produkcji.

 

Zbigniew Stopa: Bardzo dziękuję za zadane pytania i zachęcam do kontaktu z działem Relacji Inwestorskich Spółki.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka SA po 2015 r.