Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dojdzie do połączenia Famuru i Kopexu? Kursy akcji wystrzeliły

Zgodnie z dzisiejszymi komunikatami bieżącymi (17.03.2016) Famuru i Kopexu, główny udziałowiec pierwszej z nich – firma TDJ zawarła z głównym akcjonariuszem Kopexu Panem Krzysztofem Jędrzejewskim warunkową umowę przewidującą przejęcie kontroli nad większościowym pakietem akcji Kopexu.


Realizacja zawartej umowy jest warunkowana między innymi:

 

  • restrukturyzacją zadłużenia Grupy Kopex,
  • satysfakcjonującymi wynikami przeprowadzonego badania due dilligence Grupy Kopex,
  • otrzymaniem zgody organów antymonopolowych na koncentrację.


W informacji przekazanej do zarządu Famuru, TDJ Equity I Sp. z o.o. zapewnił, że po spełnieniu się wszelkich warunków zawieszających Famur będzie miał możliwość przejęcia kontroli nad wyżej wymienionymi aktywami. Przypomnijmy, że TDJ posiada obecnie 71,28% akcji Famuru, a Krzysztof Jędrzejewski posiada 58,64% udziałów w Kopexie. Dodatkowo TDJ dysponuje 9,99% akcji Kopexu.


W przypadku realizacji wyżej wymienionej umowy, może dojść do połączenia dwóch największych producentów maszyn dla górnictwa w Polsce. Opierając się na rynkowej cenie akcji Kopexu z wczorajszego zamknięcia, jego kapitalizacja wynosiła ok. 175 mln zł, a Famuru niespełna 870 mln zł. Jeszcze 6 miesięcy temu Kopex było wyceniany na około 450 mln zł, jednak bardzo słabe wyniki za 2015 rok wykazujące na stratę netto w wysokości 497,6 mln zł (odpisy obciążyły wynik kwotą 430,2 mln zł) mogły stanowić powód dla akcjonariuszy do wyprzedaży akcji. Dodatkowo Kopex złamał kowenanty bankowe i instytucje go finansujące wstrzymały jego finansowanie. Wielkość długu netto Kopexu na koniec 2015 roku wynosiła prawie 550 mln zł.


O możliwej fuzji Famuru i Kopexu mówiło się od 2 lat. Na początku 2014 roku przedstawiciele Famuru zaproponowali rozpoczęcie rozmów na temat połączenia obu spółek poprzez przeniesienie majątku Kopeksu na Famur w zamian za akcje Famuru. Proponowany parytet wynosi 2:1 (2 akcje Famuru za 1 akcje Kopeksu). Wówczas kapitalizacja Kopexu wynosiła 900 mln zł, a Famuru 2 400 mln zł. Jednak Krzysztof Jędrzejewski nie zgodził się wtedy na taką propozycję i ostatecznie nie doszło do połączenia obydwu spółek.


Rynek bardzo optymistycznie przyjął dzisiejsze informacje o możliwej fuzji. Akcje Kopexu o godz. 11 zyskują 33% po otwarciu z luką wzrostową. Jednak nawet tak duży dzienny wzrost nie powoduje opuszczenia kursu walorów z trendu spadkowego. W krótkim terminie linia trendu przebiega obecnie na poziomie 3,75 zł. Wsparciem są tegoroczne minima wyznaczone na poziomie 2,09 zł.

 

Kopex - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl


Akcje Famuru również silnie rosną i o godz. 11 zyskują 22%. W ich przypadku wydźwięk dzisiejszego ruchu jest istotny dla sygnałów analizy technicznej. Przede wszystkim kurs pokonał lukę spadkową z czerwca ubiegłego roku w przedziale 2,02 – 2,09 zł. Jednak do linii trendu spadkowego przebiegającej na poziomie 2,90 zł jest jeszcze daleka droga. Wsparciem pozostaje poziom 1,50 zł oraz minima położone o 10 groszy niżej.

 

Famur - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

20.03.2018, Newsroom

3 branże o najniższym poziomie wskaźnika P/E

20.03.2018, Newsroom

3 branże o najniższym poziomie wskaźnika P/E

Niska wartość wskaźnika P/E może świadczyć o wysokim poziomie zysków spółek należących do danego sektora przy stosunkowo niskiej wycenie rynkowej ich akcji.

Zobacz więcej

Dojdzie do połączenia Famuru i Kopexu? Kursy akcji wystrzeliły
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie