Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGNiG obniży ceny gazu. Nasze rachunki będą niższe!

© elxeneize - Fotolia.com

W dniu wczorajszym (tj. 15.03.2016) Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało informację o zatwierdzeniu nowych taryf przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w zakresie dostarczania paliw gazowych.

 

Dla odbiorców indywidualnych ceny zostały obniżone średnio o 5,3%, a dla odbiorców biznesowych średnio o 6,8%. Bez zmian pozostaną stawki opłat abonamentowych. Nowe taryfy będą obowiązywać od 30 czerwca 2016 roku. Wchodząc w szczegóły średnia zmiana ceny w taryfie detalicznej dla poszczególnych rodzajów gazu wyniesie odpowiednio:

 

  • dla gazu wysokometanowego E - obniżka średniej ceny za paliwo gazowe o 5,4%,
  • dla gazu zaazotowanego Lw – obniżka średniej ceny za paliwo gazowe o 6,1%,
  • dla gazu zaazotowanego Ls - obniżka średniej ceny za paliwo gazowe o 5,8%,

 

W taryfie hurtowej obniżki będą jeszcze większe. Średnia cena paliwa gazowego wysokometanowego została obniżona w stosunku do dotychczasowej taryfy PGNiG S.A. o 9,5%, a w przypadku gazu ziemnego zaazotowanego o 8,3%.

 

W jaki sposób argumentowane są wprowadzone obniżki? W komunikacie bieżącym PGNiG wskazuje, że „z uwagi na wciąż utrzymujące się niskie ceny ropy naftowej i niskie ceny gazu ziemnego na rynkach hurtowych w północno-zachodniej Europie, obniżeniu uległ całkowity koszt pozyskania przez PGNiG gazu ziemnego, w porównaniu do kosztu, jaki był przyjmowany do aktualnie obowiązującej Taryfy Hurtowej”.

 

Dla inwestorów skala obniżek cen w zatwierdzonej przez URE taryfie nie była zaskoczeniem. Ich oczekiwania pokryły się z decyzją nadzorcy. W dniu dzisiejszym, mimo napływu dwóch ważnych dla spółki informacji (oferta spółki objęcia udziałów w PGG za 400 mln zł), kurs akcji PGNiG oscyluje wokół wczorajszego zamknięcia. Może to oznaczać, że obydwa czynniki były już „skonsumowane” przez inwestorów w obecnej wycenie gazowej spółki. Technicznie w krótkim terminie obowiązuje trend spadkowy, jednak ostatnie miesiące przyniosły konsolidację notowań w okolicy poziomu 5 zł, a kurs nie oddalał się od niej więcej niż na 10%. Wsparciem są ostatnie minima na poziomie około 4,50 zł, a oporem poziom 5,35 zł.

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

PGNiG obniży ceny gazu. Nasze rachunki będą niższe!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie