Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ursus będzie sprowadzał z Iranu podzespoły do ciągników

© ValentinValkov - Fotolia.com

Ursus poinformował we wczorajszym komunikacie bieżącym (08.03.2016), że zawarł ze spółką Motorsazan of Iran Tractor MFG Co. umowę na dostawy elementów do montażu ciągników. Jej wartość nieznacznie przekracza 5 mln dolarów.

 

Spółka deklaruje, że zakupione podzespoły wykorzysta przy realizacji zawartych umów dotyczących sprzedaży ciągników. Irańska spółka, z którą podpisano umowę na import części wchodzi w skład grupy Iran Tractor Manufacturing Company ITMCO. Dostawy towarów mają rozpocząć się już w marcu 2016 roku i będą trwały 6 miesięcy. W komunikacie zawarto informacje, że płatności za kupowane w ramach podpisanej umowy podzespoły i części zamienne do ciągników będzie się odbywała poprzez akredytywy, płatne po prezentacji zgodnych z akredytywą dokumentów, otwierane przez spółkę na rzecz sprzedawcy. Ewentualne spory mogące powstać w związku z umową strony poddały pod rozstrzygnięcie arbitrażowe Szwajcarskiej Izby Arbitrażowej w Genewie.

 

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Ursus zawarł trzy duże umowy sprzedaży swoich ciągników i podzespołów do krajów Afryki. Do Tanzani wyeksportuje w tym roku m.in. 2400 ciągników wraz z częściami o łącznej wartości 55 mln dolarów. Z etiopską firmą METEC od 2013 roku realizował kontrakt na dostawę 3000 ciągników o wartości 90 mln dolarów. Z kolei w sierpniu 2015 roku podpisał drugą umowę w Etiopii z firmą Sugar Corporation na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej o wartości ok. 30 mln USD.

 

Ostatnie lata dla Ursusa to trend zwiększania generowanych przychodów. Spółka zainwestowała duże środki w produkcję ciągników, a ich sprzedaż napędzają właśnie umowy eksportowe. W 2014 roku przychody grupy osiągnęły wartość 236 mln zł, a dla porównania wartość przychodów z ostatnich raportowanych 12 miesięcy (IV kw. 2014 – III kw. 2015) to blisko 319 mln zł. Zarząd spółki duże nadzieje wiąże też z nowym segmentem działalności, który rozwija – produkcją autobusów elektrycznych. Nadal prowadzona jest również podstawowa działalność spółki, jakim przez wiele lat dla Polmotu Warfama (spółka zmieniła nazwę w 2012 roku po zakupie praw do znaku Ursus) była produkcja maszyn rolniczych.

 

Kurs akcji Ursusa w ostatnich miesiącach porusza się dynamicznie zarówno w górę jak i w dół. Od połowy października ubiegłego roku cena akcji spadła z 3,20 zł do poniżej 2,20, aby następnie wzrosnąć do 2,60 zł. Technicznie dominującym obecnie trendem jest spadkowy. Jego linia przebiega obecnie w okolicy 2,95 zł. W krótkim terminie można zauważyć kanał wzrostowy z oporem na poziomie 2,65 zł oraz wsparciem w okolicy 2,30 zł.

 

Ursus - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Okoliczności zakupu akcji Bioenergia Invest wciąż pozostają niewyjaśnione

Przypomnijmy, że w dniu 5 stycznia 2016 roku Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych skierowało do Zarządu Spółki Ursus pismo zawierające wniosek o niezwłoczne udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące nabycia akcji jednostki zależnej Bioenergia Invest - transakcji, której okoliczności wywołały kontrowersje wśród akcjonariuszy Emitenta. Pomimo upływu ponad dwóch miesięcy od wysłania pisma oraz deklaracji Zarządu Spółki Ursus, że odpowiedzi na pytania zostaną przekazane, wątpliwości inwestorów wciąż pozostały niewyjaśnione. Pojawia się pytanie, dlaczego? Jest ono szczególnie ważne wobec istoty problemu.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Ursus będzie sprowadzał z Iranu podzespoły do ciągników
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie