Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kupiliśmy akcje JSW w miejsce PKN Orlen

W dniu dzisiejszym (08.03.2016) zakupiliśmy do Portfela SII 120 akcji JSW po kursie 12,60 zł. Perspektywy wzrostu w najbliższym czasie oczekujemy po odbiciu cen surowców na rynkach światowych oraz po przełamaniu ważnej linii trendu spadkowego na wykresie kursu akcji. Inwestycję zaliczamy do segmentu własnych inwestycji.

 

Poniżej prezentujemy główne argumenty, które skłoniły nas do zakupu akcji górniczej spółki:

  • Fatalne wyniki za 2015 rok, w których spółkach pokazał po IV kw. stratę netto w wysokości 3 164,7 mln zł były najprawdopodobniej już w cenach akcji. Na wynik finansowy szczególnie w IV kw. ubiegłego roku zaważyły odpisy na 2,8 mld zł. Rynek tylko chwilowo negatywnie zareagował spadkami po publikacji raportu. Wśród pozytywów raportu można wymienić m.in. wzrost produkcji węgla i koksu (głównych produktów) przy spadku zatrudnienia. Na koniec 2015 roku wyniosło ono 32 172 wobec 34 120 rok wcześniej.
  • Mimo, że zarząd wprost w raporcie podkreślił, że ryzyko utraty płynności jest bardzo wysokie, to nie wierzymy, aby obecny rząd pozwolił zbankrutować górniczej spółce zatrudniającą wiele tysięcy osób zrzeszonych w bardzo silnych i solidarnych związkach zawodowych.
  • Na ratunek finansom spółki, w tym przede wszystkim płynności, ma posłużyć sprzedaż części aktywów grupy JSW. W dniu wczorajszym PAP poinformował, że PGNiG Termika złożyła ofertę zakupu należącego do JSW Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Sądzimy, że transakcja będzie korzystna dla JSW. Wcześniej minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiadał możliwą sprzedaż wybranych aktywów należących do grupy JSW. Z kolei Parkiet poinformował, że górnicza grupa wystawiła ponownie na sprzedaż swój hotel w Gdyni z ceną wywoławczą 24,8 mln zł.
  • W grupie są inne wartościowe aktywa, które w razie konieczności mogą być sprzedawane, a środki z nich pozyskane pozwolą na zdobycie czasu potrzebnego do przeprowadzenia tak koniecznej restrukturyzacji kosztowej. Spółka stara się dostosować poziom kosztów do obecnych, bardzo niskich cen węgla i koksu na światowym rynku.

 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


  • Nad JSW wisi nadal konieczność "dogadania się" z obligatariuszami, jednak obecnie nie widzimy w tym zakresie dużego zagrożenia, ze względu na to, że większość z nich to podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa.
  • Ostatnie tygodnie przynoszą odbicie cen surowców na świecie, w tym przede wszystkim ropy, miedzi i złota. Stwarza to również podstawy do przynajmniej zatrzymania, bądź nawet odbicia cen węgla.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

17.11.2017, Newsroom

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

Spółka pochwaliła się poprawą wyników finansowych w III kw. 2017 roku. Na poziomie zysku EBITDA wszystkie segmenty działalności wykazały dodatnią kontrybucję.

Zobacz więcej

Kupiliśmy akcje JSW w miejsce PKN Orlen