Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Odpisy w KGHM jednak na 5 mld zł, a nie jak wcześniej szacowano 1,9 mld zł

© longtaildog - Fotolia.pl

Podczas prac nad budżetem na 2016 rok, KGHM dokonała aktualizacji rynkowych prognoz cenowych poszczególnych surowców, w tym cen miedzi na lata 2017-2020. W efekcie zmianie uległy szacowane odpisy na aktywach spółki, o których informowano na początku lutego. Poruszyliśmy ten temat w tym miejscu.

 

Wraz z nowymi prognozami, odpisy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2015 rok mogą przekroczyć 5 mld zł. Będą one dotyczyć następujących aktywów, po uwzględnieniu efektu podatkowego:

 

  • odpis w kwocie 787 mln USD (3 070 mln PLN)  z tytułu utraty bilansowej wartości inwestycji w Sierra Gorda SCM (wcześniej odpis 1 038 mln zł),
  • odpis w kwocie 240 mln USD (936 mln PLN) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Zagłębia Sudbury (wcześniej odpis 331 mln zł),
  • odpis w kwocie 212 mln USD (827 mln PLN) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Robinson (wcześniej odpis 328 mln zł),
  • odpis w kwocie 59 mln USD (230 mln PLN) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Franke (wcześniej odpis 230 mln zł).

 

W sprawozdaniu jednostkowym za 2015 rok odpisy mogą sięgnąć 4 854 mln zł z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w spółce holdingowej posiadającej pośrednio 100% udziałów w KGHM International Ltd. Ponadto spółka podała, że prognozy ceny miedzi w długim terminie pozostały na niezmienionym poziomie. Podjęto także decyzje skutkujące modyfikacją przyjętego harmonogramu projektu Victoria zlokalizowanego w Zagłębiu Sudbury. Dodano, że przy aktualizacji testu na utratę wartości zweryfikowano również ocenę ryzyka wyrażoną w stopie dyskonta. Pozostałe założenia pozostały bez zmian.

 

Wartości te mają charakter szacunkowy. Ostateczne wyniki testów zostaną przedstawione w sprawozdaniu finansowym za 2015 rok, którego publikacja planowana jest na 17 marca 2016 roku.

 

Po informacji o aktualizacji odpisów kurs akcji KGHM otworzył się luką spadkową przekraczającą 2%, jednak do godziny 10:00 spadek został zniwelowany do okolic minus 0,1%. W szerszej perspektywie kurs akcji znajduje się pod ważnym oporem przy cenie 70 zł. Wybicie powyżej tego poziomu jest kluczowe dla kontynuacji zapoczątkowanych w połowie stycznia wzrostów. Jeśli opór się utrzyma, możliwy stanie się scenariusz testowania ostatniego dołka przy cenie 50 zł. Obowiązującym trendem na spółce w dłuższym terminie jest trend spadkowy.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Odpisy w KGHM jednak na 5 mld zł, a nie jak wcześniej szacowano 1,9 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie