Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Robyg uchwalił duży skup akcji własnych z niską ceną ich nabywania

© 3darcastudio - Fotolia.com

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Robygu uchwaliło w dniu 01.03.2016 roku program skupu akcji własnych. Obejmuje on nie więcej niż 20% kapitału własnego. W szczegółach programu intrygujący jest jednak fakt ustalenia przedziału ceny nabywania akcji, który określono na 0,1-2,2 zł.

 

Program skupu akcji określający maksymalną cenę, po jakiej spółka może nabywać własne akcje, na poziomie 2,20 zł oznacza, że nie będzie ona mogła realizować skupu po obecnych cenach rynkowych. Średnia cena rynkowa akcji Robygu z ostatniego roku wynosi 2,50 zł, na wykresie utrzymuje się trend wzrostowy, a ostatnie tygodnie to konsolidacja kursu w okolicy 2,90 zł. Być może zamiarem akcjonariuszy było stworzenie pewnego rodzaju poduszki bezpieczeństwa, która będzie mogła być uaktywniona w czasach bessy na rynku.

 

Wartym podkreślenia jest fakt skali ewentualnego skupu, który określono na nie więcej niż 20% kapitału zakładowego. Obecnie dzieli się on na 263 092 000 akcji. W akcjonariacie jest aż osiem instytucji powyżej progu 5% (w tym siedem funduszy), a największymi są TFI PZU (11,18%) i PTE PZU (9,12%). Free float stanowi 37,31% kapitału zakładowego. Akcje mogą być skupowane w ciągu 3 lat od podjęcia uchwały. Program określa również, że akcje skupowane będą w celu dalszej odsprzedaży.

 

Od debiutu na GPW, który miał miejsce w 2010 roku, Robyg corocznie wypłacał dywidendę. Za rok 2010 dywidenda wyniosła 0,07 zł na akcję, a w kolejnych latach wynosiła kolejno 0,12 zł, 0,08 zł, 0,08 zł i 0,11 zł. Obecna polityka dywidendowa na lata 2014 i 2015 zakładała rekomendowanie wypłaty dywidendy na poziomie 75% do 80% skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariusza jednostki dominującej. Uchwalony program skupu akcji jest zatem kolejną formą dystrybucji środków do akcjonariuszy.

 

Na wykresie kursu akcji Robygu wyklarował się kanał wzrostowy, w którym notowania poruszają się od września 2015 roku. Obecnie jego dolna i górna granica wyznacza poziomy wsparcia i oporu na poziomie 2,80 zł i 3,20 zł. Maksimum historyczne zostało niedawno ustanowione na poziomie 2,98 zł.

 

Robyg - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

20.03.2018, Newsroom

3 branże o najniższym poziomie wskaźnika P/E

20.03.2018, Newsroom

3 branże o najniższym poziomie wskaźnika P/E

Niska wartość wskaźnika P/E może świadczyć o wysokim poziomie zysków spółek należących do danego sektora przy stosunkowo niskiej wycenie rynkowej ich akcji.

Zobacz więcej

Robyg uchwalił duży skup akcji własnych z niską ceną ich nabywania
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie