Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

5 spółek z dużymi zapasami gotówki w aktywach

© Pio Si - Fotolia.com

Analiza stanu środków pieniężnych i innych najpłynniejszych składników majątku w firmie nierzadko wiele może powiedzieć o przedsiębiorstwie i jego kondycji. 

 

Duże zapasy gotówki mogą między innymi posłużyć realizacji strategicznych celów, potrzeb inwestycyjnych i akwizycji, zostać wykorzystane do spłaty zobowiązań czy wypłaty dywidendy. Z drugiej strony, utrzymywanie zbyt wysokiego udziału środków pieniężnych w przedsiębiorstwie może świadczyć o nieefektywnym zarządzaniu jego majątkiem.

 

Postanowiliśmy sprawdzić, które spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie charakteryzują się wysokim udziałem środków pieniężnych w ogólnej sumie aktywów, a także w jaki sposób te środki zostały zgromadzone oraz czy spółki mają pomysły ich rozdysponowania w przyszłości.

LiveChat Software

Grupa Kapitałowa LiveChat Software to producent oraz dostawca oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu. Jej produkt – LiveChat – wykorzystywany jest przez ponad 13,7 tys. klientów z ponad 130 krajów, co daje temu emitentowi trzecią pozycję na globalnym rynku usług typu live chat.


Na koniec grudnia 2015 roku Grupa LiveChat Software miała na swoich rachunkach środki pieniężne i ich ekwiwalenty o wartości 16,9 mln zł, co stanowiło 68,3 proc. sumy jej aktywów.

 

Źródło: www.stooq.pl.

 

Z jednej strony duży udział gotówki w aktywach Grupy LiveChat Software wynika ze stosunkowo niskiej wartości jej aktywów trwałych. Z drugiej strony, emitent regularnie generuje wysokie dodatnie przepływy operacyjne, które z dużą rezerwą pokrywają jej potrzeby inwestycyjne.


Przyjęta przez spółkę polityka dywidendy zakłada wypłacanie akcjonariuszom całego zysku, o ile nie pojawią się inwestycje, które mogą zapewnić im wyższą stopę zwrotu. Po trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku obrotowego zysk przypadający na jedną akcję wynosi 0,78 zł przy kursie giełdowym na poziomie ok. 35 zł (więcej o sytuacji finansowej i perspektywach Grupy Kapitałowej LiveChat Software przeczytać można w najnowszym raporcie analitycznym SII: "LiveChat Software - czy dynamiczny wzrost wyników finansowych zostanie utrzymany?").

11 bit studios

Grupa Kapitałowa 11 bit studios jest deweloperem gier wideo dedykowanych na komputery PC, Mac, konsole, smartfony i tablety. Najbardziej znaną produkcją emitenta jest gra „This War of Mine”, która wydana została jesienią 2014 roku.


Według stanu z końca września 2015 roku wartość środków pieniężnych Grupy 11 bit studios wynosiła 19,2 mln zł, co stanowiło 67 proc. jej sumy aktywów.

 

Źródło: www.stooq.pl.

 

Stosunkowo wysoki stan środków pieniężnych 11 bit studios to przede wszystkim efekt sukcesu gry „This War of Mine”, której sprzedaż miała istotny wpływ na wzrost wyników tego emitenta w ostatnich okresach. Jeszcze rok wcześniej, tj. 30 września 2014 roku, stan środków pieniężnych Grupy 11 bit studios wynosił bowiem tylko nieco ponad 1 mln zł.

 

Spółka 11 bit studios póki co nie dzieli się jednak gotówką z akcjonariuszami, a nadwyżki finansowe przeznaczane są na rozwój nowych projektów. Obecnie emitent prowadzi prace nad grą o roboczym tytule „Industrial”, której premiera planowana jest na 2016 rok. Ponadto rozwijana jest także platforma sprzedażowa gamesrepublic.com.

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

5 spółek z dużymi zapasami gotówki w aktywach
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie